Benton
County 2011
Election Central |
|
|
Circuit
Clerk's Office
Telephone: 662-224-6310
Hours: Monday-Friday 8:00 a.m. to 5:00 p.m. except on legal holidays
Email: circlk@ bentoncountyms.gov
|
|
|
|
| ELECTION
CALENDAR
-
Tuesday, August 2, 2011 Democrat and Republican Primary for State and County
Officials
-
Tuesday, August 23, 2011 Run off Democratic and Republican Primary
-
Tuesday, November 2, 2011 General Election
Election Results On
election night, you will be able to find updated election results here as
they come in.
xx Precincts
out of xx Precincts Reporting *Results
as of 07/11/2011 12:42:35 PM
|
|
Won
|
Sheriff Candidates
|
Votes
|
Percent
|
|
David Matlock |
|
|
|
A. A. "Arnie"
McMullen (Incumbent) |
|
|
Won
|
Superintendent of Education Candidates
|
Votes
|
Percent
|
|
Jack Gadd |
|
|
|
Patrick Washington
(Incumbent) |
|
|
Won
|
Chancery Clerk Candidates
|
Votes
|
Percent
|
|
Randy Hobson |
|
|
|
Marlene McKenzie |
|
|
|
Kervin Richard |
|
|
|
Tommy Simpson |
|
|
|
Wesley Stanton |
|
|
|
Dianne G. Taylor |
|
|
Won
|
Circuit Clerk Candidates
|
Votes
|
Percent
|
|
Samantha Bean-McKinnie |
|
|
|
Kathy M. Graves (Incumbent) |
|
|
Won
|
Justice Court Judge - North Candidates
|
Votes
|
Percent
|
|
Brody Childers |
|
|
|
Vicky Dowdy Everett |
|
|
Won
|
Justice Court Judge - South Candidates
|
Votes
|
Percent
|
|
Gary McBride (Incumbent) |
|
|
|
|
|
|
Won
|
Constable - North Candidates
|
Votes
|
Percent
|
|
Derrick Holbert |
|
|
|
James Williams (Incumbent) |
|
|
Won
|
Constable - South Candidates
|
Votes
|
Percent
|
|
Wayne Gadd |
|
|
|
Clark McCallum |
|
|
Won
|
Coroner Candidates
|
Votes
|
Percent
|
|
Ko "Buck" Bailey |
|
|
|
Sandra Kirby Hobson |
|
|
|
Penny Tucker |
|
|
|
Joshua Shane Ward |
|
|
|
Patrick E. Howard - Rep |
|
|
|
|
|
|
Won
|
County Supervisor Dist 1
|
Votes
|
Percent
|
|
Kenneth Ray Brooks |
|
|
|
Robert Dan Poplar, Sr. |
|
|
|
Chris Shoup |
|
|
|
Early H. Smith |
|
|
Won
|
County Supervisor Dist 2
|
Votes
|
Percent
|
|
James "Bubba"
Griffin (Incumbent) |
|
|
|
|
|
|
Won
|
County Supervisor Dist 3
|
Votes
|
Percent
|
|
Freddie Hopkins |
|
|
|
Don Jeanes (Incumbent) |
|
|
|
Randy D. Wilburn |
|
|
Won
|
County Supervisor Dist 4
|
Votes
|
Percent
|
|
Roger Elliott |
|
|
|
Jimmy Pipkin (Incumbent) |
|
|
|
Michael Edward Rogers |
|
|
|
|
|
|
Won
|
County Supervisor Dist 5
|
Votes
|
Percent
|
|
Lonnie T. Cook |
|
|
|
Ricky W. "Taterbug"
Pipkin (Incumbent) |
|
|
|
Arnold Rooker, Sr. |
|
|
|
|
|
|
Won
|
Tax Assessor/Collector
|
Votes
|
Percent
|
|
Betty Hobson (Incumbent) |
|
|
|
|
|
|
Email: circlk@bentoncountyms.gov
|
Copyright NEMPDD.COM 2011 |
|